درد دنبالچه به چه علت ایجاد می‌شود؟ راه های درمان آن کدامند؟

احتمالاً به دنبالچه خود توجه نمی‌کنید تا اینکه شروع به درد کند. استخوان دنبالچه در انتهای ستون فقرات، درست بالای باسن قرار دارد. استخوان دنبالچه کوچک است ، اما چند کار مهم دارد. هنگام نشستن به شما  کمک می‌کند. همچنین ، بسیاری از تاندون ها ، ماهیچه ها و رباط ها از این ناحیه عبور می‌کنند. پزشک ممکن است استخوان دنبالچه شما را با نام پزشکی خود “coccyx” صدا کند. این کلمه از واژه یونانی “فاخته” گرفته شده است. این نام به استخوان دنبالچه داده شد زیرا دنبالچه بسیار شبیه به منقار یک پرنده است.
درد در این ناحیه شما کوکسیدینی نامیده می‌شود. درد ناشی از استخوان دنبالچه آسیب دیده می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. درد هنگام نشستن ، ایستادن روی صندلی یا هنگامی که در حالت نشسته به پشت خم می‌شوید می تواند شدیدتر شود.
هنگام استفاده از حمام یا رابطه جنسی نیز ممکن است درد احساس کنید. زنان ممکن است در طول قاعدگی احساس ناراحتی کنند. گاهی اوقات ، درد می‌تواند تا انتهای پای شما انتشار پیدا کند. ایستادن یا راه رفتن باید فشار بر روی استخوان دنبالچه را کاهش داده و ناراحتی را کاهش دهد. در ادامه درباره درد دنبالچه و روش های درمانی آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

درد دنبالچه

چرا استخوان دنبالچه شما درد می‌کند؟

استخوان دنبالچه شما ممکن است بعد از نشستن طولانی مدت روی نیمکت سخت یا سطح ناراحت کننده دیگر دچار درد شود. زمین خوردن و سایر ضربه ها می‌تواند استخوان دنبالچه شما را دچار کبودی، جابجایی کند یا بشکند. آسیب مفاصل در اثر حرکات مکرر یا سایش ناشی از افزایش سن نیز می‌تواند باعث درد استخوان دنبالچه شود.
در سه ماهه آخر بارداری، رباط های متصل شده به اطراف دنبالچه به طور طبیعی شل می‌شوند تا جایی برای نوزاد ایجاد شود. به همین دلیل است که زنان تقریباً پنج برابر بیشتر از مردان دچار درد استخوان دنبالچه می‌شوند.
اگر اضافه وزن دارید، بیشتر مستعد مشکلات استخوان دنبالچه هستید. با این حال ، اگر سریع وزن خود را کاهش دهید، بالشتکی را که از استخوان دنبالچه شما محافظت می‌کند و احتمال آسیب آن بیشتر است، از دست خواهید داد. در موارد نادر ، علت درد در این ناحیه ممکن است عفونت یا تومور باشد.

اگر استخوان دنبالچه ام درد می‌کند باید چکار کنم؟

اگر درد شدید است یا بیش از چند روز طول کشید، به پزشک خود مراجعه کنید. بیشتر اوقات، درد پشت دنبالچه جدی نیست. گاهی اوقات می‌تواند نشانه آسیب باشد. در موارد بسیار نادر، درد استخوان دنبالچه می‌تواند نشانه سرطان باشد.
ممکن است برای بررسی علائم آسیب مانند شکستگی استخوان یا فشار تومور روی استخوان ، از اشعه ایکس یا MRI استفاده کنید. اشعه ایکس ممکن است هم نشسته و هم ایستاده گرفته شود تا مشکلات احتمالی استخوان دنبالچه را در موقعیت‌های مختلف نشان دهد. پزشک همچنین اطراف ناحیه مورد نظر را بررسی می‌کند که در صورت وجود تومور ممکن است به دنبالچه شما فشار بیاورد.

درمان درد استخوان دنبالچه با داروهای بدون نسخه

درد باید طی چند هفته برطرف شود ، اما گاهی اوقات ممکن است ماه ها طول بکشد. شما می‌توانید داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) را بدون نسخه تجویز کنید تا ناراحتی را تا زمان بهبودی استخوان دنبالچه برطرف کنید. این داروها شامل ایبوپروفن (Motrin ، Advil) یا ناپروکسن (Aleve) هستند. استامینوفن (تیلنول) نیز می‌تواند درد را تسکین دهد. برای درد شدیدتر، پزشک شما می تواند بی حسی موضعی، بلوک عصبی یا داروی استروئیدی را به آن ناحیه تزریق کند. برخی از افراد ترکیبی از تزریق بیهوشی و استروئید را دریافت می‌کنند. همچنین می‌توانید از داروهای ضد افسردگی یا ضد تشنج برای تسکین درد استفاده کنید. مطمئن شوید که گزینه‌های درمانی خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

درمان درد دنبالچه

حالت نشسته برای درمان درد استخوان دنبالچه

برای تسکین ناراحتی، روی یک پد گرمکن یا کیسه یخ بنشینید یا برای ماساژ بروید. نحوه نشستن شما نیز اهمیت دارد. وضعیت بد بدن می تواند فشار زیادی به دنبالچه شما وارد کند. پشت خود را به صندلی بچسبانید و پاهایتان را روی زمین بگذارید تا وزن استخوان دنبالچه شما کم شود. وقتی برای نشستن می‌روید به جلو خم شوید. همچنین می‌توانید روی بالش مخصوص دونات شکل یا کوسن گوه ای شکل بنشینید تا فشار بر روی ناحیه حساس کاهش یابد.

فیزیوتراپی برای درمان درد استخوان دنبالچه

یک فیزیوتراپیست می‌تواند تمریناتی را برای تقویت ماهیچه های پشتی دنبالچه به شما نشان دهد. اینها شامل ماهیچه های معده و کف لگن می‌شوند. همچنین می‌توانید تکنیکی به نام دستکاری دنبالچه را امتحان کنید. این زمانی است که پزشک انگشتش را توسط دستکش را در راست روده وارد می‌کند و استخوان دنبالچه را به جلو و عقب حرکت می‌دهد تا دوباره به حالت قبلی برگردد.

جراحی برای درمان درد استخوان دنبالچه

بیشتر اوقات، این درمان ها تا زمانی که استخوان دنبالچه شما بهبود نیابد، درد شما را تسکین می‌دهد. اگر هیچ درمانی موثر واقع نشده باشد، پزشک ممکن است جراحی را به عنوان آخرین راه حل برای برداشتن قسمتی یا تمام دنبالچه توصیه کند. به این روش کوکسی ژکتومی گفته می شود.
جراحی همیشه فوراً جواب نمی‌دهد. ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا درد برطرف شود. در برخی موارد ، اصلاً کار نمی‌کند. جراحی همچنین می‌تواند خطراتی مانند عفونت را به همراه داشته باشد. انجام عمل جراحی یا انجام ندادن آن تصمیمی است که باید با دقت با پزشک خود اتخاذ کنید. با اقدامات مسکن خانگی مانند NSAIDs ، گرما و ماساژ شروع کنید. اگر استخوان دنبالچه شما هنوز درد می‌کند، با پزشک خود مشورت کنید، او می‌تواند به شما در یافتن درمانی که برای شما مفید است کمک کند.

برای درد استخوان دنبالچه ورزش و حرکات کششی انجام دهید

در حالی که هیچ درمان فوری برای درد استخوان دنبالچه وجود ندارد، برخی تمرینات و حرکات کششی می‌توانند به کاهش فشار ناشی از درد استخوان دنبالچه کمک کنند. حرکات مختلف یوگا می‌تواند برای کشش ماهیچه ها و رباط های متصل به استخوان دنبالچه فوق العاده باشد. زنان باردار مبتلا به درد استخوان دنبالچه نیز می‌توانند از کشش بهره ببرند. در صورت تشدید درد استخوان دنبالچه برای انجام ورزش یا کشش با پزشک خود مشورت کنید.

منبع

دیدگاه کاربران

  • ف
    ۱ دی ۱۴۰۰

    سلام
    من در قسمتی از استخان خاجی یا دنبالچه هم احساس درد دارم هنگامی که فشار هرچند خفیف بهش وارد میشه مثل زمانی که میشینم و در اون قسمت برامدگی وجود دارد که در ظاهر مشخص نیست و با لمس کردن متوجه می شوم برامده است لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button